| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Hyosung |
| Model Name | TE450S |
| Year | 2011 |
| Category(class) | ATV |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 449 ccm (27.4 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø96.0 mm x 62.0 mm (Ø3.78 inches x 2.44 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.55 |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Timing System | DOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Lubrication System | Semi dry sump |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Wet, Multiplate |
| Gearbox | 5 speed |
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | Independent double A-arm, 220mm wheel travel fully adjustable piggyback shock absorber |
| Rear Suspension | Aluminum alloy swing arm, 240mm wheel travel, Linkage type fully adjustable shock absorber |
| Front Brakes | Double disc |
| Front Brakes Diameter | Ø170 mm (Ø6.69 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø240 mm (Ø9.45 inches) |
| Front Tire | 21/7-10 |
| Rear Tire | 20/11-9 |
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 35 mm (1.38 inches) |
| Wheelbase | 50 mm (1.97 inches) |
| Ground Clearance | 11 mm (0.43 inches) |
| Dry Weight | 211.8 kg (467 lb) |
| Fuel Capacity | 7.87 litres (2.08 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 52.00 HP (38.0 kW) at 8500 RPM |
| Max Torque | 47.64 Nm (35.03 ft*lbs) at 7000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.22 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 6.1 seconds |
| 0-60 mph | 5.8 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |