| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Kawasaki |
| Model Name | 1400 GTR Grand Tourer |
| Year | 2011 |
| Category(class) | Touring |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 1352 ccm (82.5 cubic inches) |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø84.0 mm x 61.0 mm (Ø3.31 inches x 2.4 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.38 |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| Timing System | DOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Injection |
| Ignition | Digital |
| Starter System | Electric |
| Lubrication System | Forced lubrication, wet sump |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Wet mDouble disk, manual |
| Transmission (Final Drive) | Shaft drive (cardan) |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | Monocoque, pressed-aluminium |
| Front Suspension | 43 mm inverted fork with adjustable rebound damping and spring preload |
| Rear Suspension | Bottom-Link Uni-Trak with gas-charged shock, Tetra-Lever. |
| Front Brakes | Double disc. Optional anti-locking brakes |
| Rear Brakes | Single disc. Optional anti-locking brakes |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2230 mm (87.8 inches) |
| Overall Height | 1345 mm (52.95 inches) |
| Seat Height | 815 mm (32.09 inches) |
| Fork Angle (Rake) | 26.1° degrees |
| Trail | 112 mm (4.41 inches) |
| Wheelbase | 1520 mm (59.84 inches) |
| Ground Clearance | 125 mm (4.92 inches) |
| Dry Weight | 278.0 kg (613 lb) |
| Curb Weight | 300.0 kg (661 lb) |
| Fuel Capacity | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 152.88 HP (111.6 kW) at 8800 RPM |
| Max Torque | 136.00 Nm (100 ft*lbs) at 6200 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.51 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 3.6 seconds |
| 0-60 mph | 3.4 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |