| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Kawasaki |
| Model Name | Concours |
| Year | 2005 |
| Category(class) | Touring |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 997 ccm (60.84 cubic inches) |
| Engine Type | inline, 4 cylinders |
| Bore x Stroke | Ø74.0 mm x 58.0 mm (Ø2.91 inches x 2.28 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.28 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Timing System | DOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor, keihin cvk32 x4 |
| Ignition | Electronic tcbi with electronic advance |
| Starter System | Electronic |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 6 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Dual disc |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Tire | 120/70-vr18 |
| Rear Tire | 150/80-vr16 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Width | 930 mm (36.61 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) |
| Fork Angle (Rake) | 28.5° degrees |
| Wheelbase | 1554 mm (61.18 inches) |
| Ground Clearance | 130 mm (5.12 inches) |
| Dry Weight | 269.9 kg (595 lb) |
| Fuel Capacity | 28.38 litres (7.5 gallons) |
| Performance |
|---|
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |