| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Kawasaki |
| Model Name | EL 252 Eliminator |
| Year | 2001 |
| Category(class) | Cruiser / Chopper / Custom |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 253 ccm (15.44 cubic inches) |
| Engine Type | Twin |
| Bore x Stroke | Ø62.5 mm x 41.2 mm (Ø2.46 inches x 1.62 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.52 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 6 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension Travel | 140 mm (5.51 inches) |
| Rear Suspension Travel | 100 mm (3.94 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Front Brakes Diameter | Ø260 mm (Ø10.24 inches) |
| Rear Brakes | Drum |
| Rear Brakes Diameter | Ø160 mm (Ø6.3 inches) |
| Front Tire | 100/90-s17 |
| Rear Tire | 140/90-s15 |
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 725 mm (28.54 inches) |
| Wheelbase | 1490 mm (58.66 inches) |
| Dry Weight | 143 kg (315 lb) |
| Fuel Capacity | 11 litres (2.91 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 30.00 HP (21.9 kW) at 12000 RPM |
| Max Torque | 20.00 Nm (14.71 ft*lbs) at 10000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.19 Hp/Kg |
| Top Speed | 145 km/h (90mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 6.8 seconds |
| 0-60 mph | 6.5 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |