| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Kawasaki |
| Model Name | Eliminator 125 |
| Year | 2005 |
| Category(class) | All-round |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 124 ccm (7.57 cubic inches) |
| Engine Type | 1 cylinder |
| Bore x Stroke | Ø55.0 mm x 52.4 mm (Ø2.17 inches x 2.06 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.05 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 2 |
| Timing System | SOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor, keihin pwk28 |
| Ignition | Electronic |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 6 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Brakes | Drum |
| Front Tire | 90/90-17 |
| Rear Tire | 130/90-15 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Width | 780 mm (30.71 inches) |
| Seat Height | 681 mm (26.81 inches) |
| Fork Angle (Rake) | 34° degrees |
| Wheelbase | 1471 mm (57.91 inches) |
| Ground Clearance | 155 mm (6.1 inches) |
| Dry Weight | 127.9 kg (282 lb) |
| Fuel Capacity | 12.86 litres (3.4 gallons) |
| Performance |
|---|
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |