| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Kawasaki |
| Model Name | EN 500 |
| Year | 1999 |
| Category(class) | Cruiser / Chopper / Custom |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 499 ccm (30.45 cubic inches) |
| Engine Type | Twin |
| Bore x Stroke | Ø74.0 mm x 58.0 mm (Ø2.91 inches x 2.28 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.28 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Starter System | Electronic |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 6 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension Travel | 150 mm (5.91 inches) |
| Rear Suspension Travel | 70 mm (2.76 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Front Brakes Diameter | Ø300 mm (Ø11.81 inches) |
| Rear Brakes | Drum |
| Rear Brakes Diameter | Ø180 mm (Ø7.09 inches) |
| Front Tire | 100/90-19 |
| Rear Tire | 140/90-15 |
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 715 mm (28.15 inches) |
| Wheelbase | 1595 mm (62.8 inches) |
| Curb Weight | 214 kg (472 lb) |
| Weight Distribution (front - rear) | 47% - 53% |
| Fuel Capacity | 15 litres (3.96 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 46.00 HP (33.6 kW) at 7000 RPM |
| Max Torque | 39.00 Nm (28.68 ft*lbs) at 4200 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.21 Hp/Kg |
| Top Speed | 159 km/h (99mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 6.3 seconds |
| 0-60 mph | 6 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |
| Fuel Consumption | 4.9 litres/100km (47.98 mpg) |