| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Kawasaki |
| Model Name | KX85 |
| Year | 2009 |
| Category(class) | Motocross / Dirtbike |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 84 ccm (5.13 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Bore x Stroke | Ø48.5 mm x 45.8 mm (Ø1.91 inches x 1.8 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.06 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor. Keihin PWK28 |
| Ignition | Digital CDI |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 6 speed |
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | High-tensile steel perimeter design with subframe member |
| Front Suspension | 36mm inverted telescopic cartridge fork with 18-way compression damping / 10.8 in. |
| Rear Suspension | UNI-TRAK® single-shock system with 4-way compression and 16-way rebound damping, plus adjustable spring preload / 10.8 in. |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Tire | 70/80-17 |
| Rear Tire | 90/90-14 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1821 mm (71.69 inches) |
| Overall Width | 734 mm (28.9 inches) |
| Overall Height | 1054 mm (41.5 inches) |
| Seat Height | 841 mm (33.11 inches) |
| Fork Angle (Rake) | 27.0° degrees |
| Wheelbase | 1255 mm (49.41 inches) |
| Ground Clearance | 340 mm (13.39 inches) |
| Curb Weight | 69.0 kg (152 lb) |
| Fuel Capacity | 5.67 litres (1.5 gallons) |
| Performance |
|---|
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |