| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Kawasaki |
| Model Name | KZ 750 CSR (KZ 750 M1) |
| Year | 1982 |
| Category(class) | Cruiser / Chopper / Custom |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 745 ccm (45.46 cubic inches) |
| Engine Type | Twin |
| Bore x Stroke | Ø78.0 mm x 78.0 mm (Ø3.07 inches x 3.07 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1 |
| Stroke | 4 |
| Timing System | DOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 5 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension Travel | 180 mm (7.09 inches) |
| Rear Suspension Travel | 96 mm (3.78 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Brakes | Drum |
| Front Tire | 3.25h-19 4pr |
| Rear Tire | 130/90-16 67h |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2190 mm (86.22 inches) |
| Overall Width | 840 mm (33.07 inches) |
| Seat Height | 770 mm (30.31 inches) |
| Wheelbase | 1475 mm (58.07 inches) |
| Ground Clearance | 170 mm (6.69 inches) |
| Dry Weight | 205 kg (452 lb) |
| Fuel Capacity | 10.6 litres (2.8 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 55.00 HP (40.1 kW) at 7000 RPM |
| Max Torque | 60.80 Nm (44.71 ft*lbs) at 3000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.24 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 5.6 seconds |
| 0-60 mph | 5.3 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |