| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Kawasaki |
| Model Name | Z 1000 |
| Year | 2003 |
| Category(class) | Street Fighter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 953 ccm (58.16 cubic inches) |
| Engine Type | inline, 4 cylinders |
| Stroke | 4 |
| Timing System | DOHC |
| Powertrain |
|---|
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 820 mm (32.28 inches) |
| Wheelbase | 1420 mm (55.91 inches) |
| Dry Weight | 198 kg (437 lb) |
| Fuel Capacity | 18 litres (4.76 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 125.00 HP (91.2 kW) at 10000 RPM |
| Max Torque | 95.70 Nm (70.37 ft*lbs) at 8000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.56 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 3.4 seconds |
| 0-60 mph | 3.2 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |