| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Kawasaki |
| Model Name | Z 1000 |
| Year | 2008 |
| Category(class) | Street Fighter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 953 ccm (58.16 cubic inches) |
| Engine Type | In-line four |
| Bore x Stroke | Ø77.2 mm x 50.9 mm (Ø3.04 inches x 2 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.52 |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Timing System | DOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Injection |
| Ignition | TCBI Digital Advance |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 6 speed |
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | Backbone, high-tensile steel tubes and cast aluminum engine sub-frame |
| Front Suspension | 41mm inverted cartridge fork with stepless rebound damping and adjustable spring preload / 4.7 in. |
| Rear Suspension | Bottom-Link Uni-Trak� with gas-charged shock, stepless rebound damping and adjustable spring preload / 5.9 in. |
| Front Brakes | Double disc |
| Front Brakes Diameter | Ø300 mm (Ø11.81 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø250 mm (Ø9.84 inches) |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2090 mm (82.28 inches) |
| Overall Width | 780 mm (30.71 inches) |
| Overall Height | 1064 mm (41.89 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.28 inches) |
| Fork Angle (Rake) | 24.5° degrees |
| Trail | 102 mm (4.02 inches) |
| Wheelbase | 1445 mm (56.89 inches) |
| Fuel Capacity | 18.54 litres (4.9 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Torque | 72.80 Nm (53.53 ft*lbs) at 8200 RPM |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |