| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Kawasaki |
| Model Name | Z 1100 GP |
| Year | 1982 |
| Category(class) | Street Fighter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 1189 ccm (72.56 cubic inches) |
| Engine Type | inline, 4 cylinders |
| Bore x Stroke | Ø72.5 mm x 66.0 mm (Ø2.85 inches x 2.6 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.1 |
| Stroke | 4 |
| Cooling System | Air and Oil |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 5 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Dual disc |
| Rear Brakes | Single disc |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2265 mm (89.17 inches) |
| Overall Width | 785 mm (30.91 inches) |
| Wheelbase | 1540 mm (60.63 inches) |
| Ground Clearance | 145 mm (5.71 inches) |
| Dry Weight | 236 kg (520 lb) |
| Fuel Capacity | 21.57 litres (5.7 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 109.00 HP (79.6 kW) at 8500 RPM |
| Max Torque | 95.19 Nm (69.99 ft*lbs) at 7000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.41 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 4.2 seconds |
| 0-60 mph | 4 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |