| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Kawasaki |
| Model Name | Z 650 |
| Year | 1977 |
| Category(class) | Sport-touring |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 652 ccm (39.79 cubic inches) |
| Engine Type | inline, 4 cylinders |
| Bore x Stroke | Ø62.0 mm x 54.0 mm (Ø2.44 inches x 2.13 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.15 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 2 |
| Timing System | DOHC |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 5 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Dual disc |
| Rear Brakes | Drum |
| Front Tire | 3.25-19 |
| Rear Tire | 4.00-18 |
| Dimensions |
|---|
| Curb Weight | 220 kg (485 lb) |
| Fuel Capacity | 16.5 litres (4.36 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 66.00 HP (48.2 kW) at 8500 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.3 Hp/Kg |
| Top Speed | 190 km/h (118mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 5.2 seconds |
| 0-60 mph | 4.9 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |