| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Kreidler |
| Model Name | Enduro 125 DD |
| Year | 2008 |
| Category(class) | Enduro |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 124 ccm (7.57 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder |
| Stroke | 4 |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Starter System | Electric |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | Upside-down fork |
| Rear Suspension | Hydraulic shock absorber, adjustable |
| Front Brakes | Single disc |
| Front Brakes Diameter | Ø220 mm (Ø8.66 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø210 mm (Ø8.27 inches) |
| Front Tire | 110/70-17 |
| Rear Tire | 130/70-17 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2120 mm (83.46 inches) |
| Overall Width | 830 mm (32.68 inches) |
| Overall Height | 1140 mm (44.88 inches) |
| Seat Height | 870 mm (34.25 inches) |
| Dry Weight | 133.0 kg (293 lb) |
| Curb Weight | 145.0 kg (320 lb) |
| Fuel Capacity | 10.50 litres (2.77 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 11.26 HP (8.2 kW) |
| Max RPM | 9500 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.08 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 20.2 seconds |
| 0-60 mph | 19.2 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |