| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Kreidler |
| Model Name | Florett RMC-E 50 Race |
| Year | 2008 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 49 ccm (2.99 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder |
| Stroke | 2 |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Starter System | Electric & kick |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Hydraulic shock absorber, adjustable |
| Front Brakes | Single disc |
| Front Brakes Diameter | Ø180 mm (Ø7.09 inches) |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes Diameter | Ø110 mm (Ø4.33 inches) |
| Front Tire | 110/70-12 |
| Rear Tire | 110/70-12 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2200 mm (86.61 inches) |
| Overall Width | 870 mm (34.25 inches) |
| Overall Height | 1180 mm (46.46 inches) |
| Seat Height | 870 mm (34.25 inches) |
| Dry Weight | 89.0 kg (196 lb) |
| Fuel Capacity | 5.70 litres (1.51 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 4.02 HP (2.9 kW) |
| Max RPM | 6300 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.04 Hp/Kg |
| Top Speed | 80.0 km/h (50mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |