| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Kreidler |
| Model Name | Insignio 250 Smokey |
| Year | 2010 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 244 ccm (14.89 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Starter System | Electric |
| Cooling System | Liquid |
| Exhaust System | Euro 3 |
| Powertrain |
|---|
| Transmission (Final Drive) | Belt |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Tire | 130/60-13 |
| Rear Tire | 130/60-13 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2190 mm (86.22 inches) |
| Overall Width | 755 mm (29.72 inches) |
| Overall Height | 1365 mm (53.74 inches) |
| Seat Height | 770 mm (30.31 inches) |
| Wheelbase | 1605 mm (63.19 inches) |
| Dry Weight | 158.0 kg (348 lb) |
| Fuel Capacity | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 13.41 HP (9.8 kW) at 5750 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.08 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 20.2 seconds |
| 0-60 mph | 19.2 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |