| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Kreidler |
| Model Name | RMC-H 125 DD |
| Year | 2010 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 125 ccm (7.63 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Timing System | OHC |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Starter System | Electric & kick |
| Cooling System | Air |
| Exhaust System | Euro 3 |
| Powertrain |
|---|
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Hydraulic shock absorbers |
| Front Brakes | Single disc |
| Front Brakes Diameter | Ø180 mm (Ø7.09 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø180 mm (Ø7.09 inches) |
| Front Tire | 130/60-13 |
| Rear Tire | 130/60-13 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1850 mm (72.83 inches) |
| Overall Width | 670 mm (26.38 inches) |
| Overall Height | 1135 mm (44.69 inches) |
| Seat Height | 770 mm (30.31 inches) |
| Wheelbase | 1330 mm (52.36 inches) |
| Dry Weight | 105.0 kg (231 lb) |
| Fuel Capacity | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 8.40 HP (6.1 kW) |
| Power/Weight Ratio | 0.07 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 23.8 seconds |
| 0-60 mph | 22.6 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |