| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | KTM |
| Model Name | 525 XC |
| Year | 2011 |
| Category(class) | ATV |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 510 ccm (31.12 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø95.0 mm x 72.0 mm (Ø3.74 inches x 2.83 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.32 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor. Keihin FCR MX 39 |
| Starter System | Electric |
| Lubrication System | Dry sump, pressure lubrication with 2 Eaton pumps |
| Cooling System | Liquid |
| Exhaust System | Aluminum XC |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Wet mDouble disk clutch, operated hydraulically |
| Gearbox | 5 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | Chromoly |
| Front Suspension | WP fully adjustable, twin A-arms |
| Front Suspension Travel | 275 mm (10.83 inches) |
| Rear Suspension | WP PDS mono-shock, fully adjustable, swingarm |
| Rear Suspension Travel | 272 mm (10.71 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Magura floating WAVE discs, 4-piston fixed caliper |
| Front Brakes Diameter | Ø180 mm (Ø7.09 inches) |
| Rear Brakes | Single disc. Magura disc, single piston floating caliper |
| Rear Brakes Diameter | Ø200 mm (Ø7.87 inches) |
| Front Tire | 21/7-10 |
| Rear Tire | 20/11-9 |
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 820 mm (32.28 inches) |
| Wheelbase | 1280 mm (50.39 inches) |
| Ground Clearance | 290 mm (11.42 inches) |
| Dry Weight | 168.0 kg (370 lb) |
| Fuel Capacity | 13.40 litres (3.54 gallons) |
| Performance |
|---|
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |