| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | KTM |
| Model Name | Enduro 250 VC |
| Year | 1989 |
| Category(class) | Enduro |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 247 ccm (15.07 cubic inches) |
| Engine Type | 1 cylinder |
| Bore x Stroke | Ø67.5 mm x 69.0 mm (Ø2.66 inches x 2.72 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 0.98 |
| Stroke | 2 |
| Timing System | MEMBRANE & VARIABLE DISCHARGE OPENINGS |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 5 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Tire | 3.00-21 |
| Rear Tire | 4.50-18 |
| Dimensions |
|---|
| Curb Weight | 124 kg (273 lb) |
| Fuel Capacity | 12 litres (3.17 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 16.00 HP (11.7 kW) at 6230 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.13 Hp/Kg |
| Top Speed | 110 km/h (68mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 12 seconds |
| 0-60 mph | 11.4 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |