| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Macbor |
| Model Name | ATV CX 200 |
| Year | 2009 |
| Category(class) | ATV |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 164 ccm (10.01 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø65.0 mm x 49.5 mm (Ø2.56 inches x 1.95 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.31 |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor. Keihin |
| Starter System | Electric |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 5 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | Double wishbone |
| Rear Suspension | Swing arm |
| Front Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1610 mm (63.39 inches) |
| Overall Width | 1034 mm (40.71 inches) |
| Overall Height | 770 mm (30.31 inches) |
| Dry Weight | 155.6 kg (343 lb) |
| Fuel Capacity | 8.02 litres (2.12 gallons) |
| Performance |
|---|
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |