| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Macbor |
| Model Name | XC512 R 6V |
| Year | 2009 |
| Category(class) | Pocket bike / Minibike (Cross) |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 49 ccm (2.99 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Bore x Stroke | Ø39.0 mm x 41.8 mm (Ø1.54 inches x 1.65 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 0.93 |
| Timing System | OHC |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor. Dell´Orto |
| Ignition | Electronic |
| Starter System | Kick |
| Lubrication System | Mixture 2% |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Multidisk |
| Gearbox | 6 speed |
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | Steel tube |
| Front Suspension | Hydraulic |
| Rear Suspension | Hydraulic shock absorber |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Brakes | Single disc |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1580 mm (62.2 inches) |
| Seat Height | 740 mm (29.13 inches) |
| Wheelbase | 1110 mm (43.7 inches) |
| Fuel Capacity | 3.25 litres (0.86 gallons) |
| Performance |
|---|
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |