| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Macbor |
| Model Name | XCR125 |
| Year | 2009 |
| Category(class) | Enduro |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 124 ccm (7.57 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø52.3 mm x 55.4 mm (Ø2.06 inches x 2.18 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 0.94 |
| Timing System | SOHC |
| Starter System | Kick |
| Cooling System | Oil & air |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Multidisc |
| Gearbox | 4 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | Hydraulic |
| Rear Suspension | Hydraulic shock absorber |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Brakes | Single disc |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1550 mm (61.02 inches) |
| Overall Width | 770 mm (30.31 inches) |
| Seat Height | 740 mm (29.13 inches) |
| Wheelbase | 1080 mm (42.52 inches) |
| Dry Weight | 64.9 kg (143 lb) |
| Fuel Capacity | 2.49 litres (0.66 gallons) |
| Performance |
|---|
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |