| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Matchless |
| Model Name | G 80 K |
| Year | 1989 |
| Category(class) | Touring |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 494 ccm (30.15 cubic inches) |
| Engine Type | 1 cylinder |
| Bore x Stroke | Ø89.0 mm x 79.4 mm (Ø3.5 inches x 3.13 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.12 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Timing System | OHC |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 5 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Brakes | Drum |
| Front Tire | 100/90-19 |
| Rear Tire | 110/90-18 |
| Dimensions |
|---|
| Curb Weight | 172 kg (379 lb) |
| Fuel Capacity | 15 litres (3.96 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 34.00 HP (24.8 kW) at 7300 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.2 Hp/Kg |
| Top Speed | 135 km/h (84mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 6.6 seconds |
| 0-60 mph | 6.2 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |