| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | MBK |
| Model Name | Skyliner 180 |
| Year | 2004 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 175.6 ccm (10.72 cubic inches) |
| Engine Type | 1 cylinder |
| Bore x Stroke | Ø62.2 mm x 57.8 mm (Ø2.45 inches x 2.28 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.08 |
| Stroke | 4 |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Single disc |
| Front Brakes Diameter | Ø220 mm (Ø8.66 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø190 mm (Ø7.48 inches) |
| Front Tire | 120/70-12 |
| Rear Tire | 130/70-12 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2030 mm (79.92 inches) |
| Overall Width | 745 mm (29.33 inches) |
| Seat Height | 774 mm (30.47 inches) |
| Wheelbase | 1480 mm (58.27 inches) |
| Ground Clearance | 102 mm (4.02 inches) |
| Dry Weight | 134 kg (295 lb) |
| Fuel Capacity | 10.5 litres (2.77 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 14.75 HP (10.8 kW) at 8750 RPM |
| Max Torque | 13.00 Nm (9.56 ft*lbs) at 6500 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.1 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 15.3 seconds |
| 0-60 mph | 14.5 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |