| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Moto Guzzi |
| Model Name | V 65 SP |
| Year | 1985 |
| Category(class) | Sport |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 643 ccm (39.24 cubic inches) |
| Engine Type | V-type, 2 cylinders |
| Bore x Stroke | Ø80.0 mm x 64.0 mm (Ø3.15 inches x 2.52 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.25 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 2 |
| Timing System | OHV |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 5 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Dual disc |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Tire | 100/90-18 |
| Rear Tire | 110/90-18 |
| Dimensions |
|---|
| Curb Weight | 192 kg (423 lb) |
| Fuel Capacity | 15.5 litres (4.1 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 50.00 HP (36.5 kW) at 6900 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.26 Hp/Kg |
| Top Speed | 178 km/h (111mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 5.5 seconds |
| 0-60 mph | 5.2 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |