| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Nipponia |
| Model Name | NC 90 |
| Year | 2009 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 110 ccm (6.71 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Starter System | Kick |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 4 speed |
| Transmission (Final Drive) | Belt |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Tire | 250-17 |
| Rear Tire | 275-17 |
| Dimensions |
|---|
| Dry Weight | 92.0 kg (203 lb) |
| Fuel Capacity | 4.00 litres (1.06 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 6.70 HP (4.9 kW) at 8000 RPM |
| Max Torque | 6.00 Nm (4.41 ft*lbs) at 6000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.07 Hp/Kg |
| Top Speed | 80.0 km/h (50mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |