| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Polaris |
| Model Name | Outlaw 90 |
| Year | 2011 |
| Category(class) | ATV |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 89 ccm (5.43 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | Single A-Arm with 5 in. (12.7 cm) travel |
| Rear Suspension | Mono-Shock Swingarm with 6 in. (15.2 cm) Ttravel |
| Front Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Tire | 19/7-8 |
| Rear Tire | 18/10-8 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1556 mm (61.26 inches) |
| Overall Width | 933 mm (36.73 inches) |
| Overall Height | 978 mm (38.5 inches) |
| Seat Height | 686 mm (27.01 inches) |
| Wheelbase | 1054 mm (41.5 inches) |
| Ground Clearance | 102 mm (4.02 inches) |
| Dry Weight | 128.4 kg (283 lb) |
| Fuel Capacity | 7.57 litres (2 gallons) |
| Performance |
|---|
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |