| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Polini |
| Model Name | Minicross X5 FR |
| Year | 2005 |
| Category(class) | Pocket bike / Minibike (Cross) |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 64.7 ccm (3.95 cubic inches) |
| Engine Type | 1 cylinder |
| Bore x Stroke | Ø45.0 mm x 39.3 mm (Ø1.77 inches x 1.55 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.15 |
| Stroke | 2 |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Ignition | Electronic |
| Starter System | Kick-starter |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Single disc |
| Front Brakes Diameter | Ø190 mm (Ø7.48 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø150 mm (Ø5.91 inches) |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1088 mm (42.83 inches) |
| Seat Height | 730 mm (28.74 inches) |
| Dry Weight | 44 kg (97 lb) |
| Fuel Capacity | 4 litres (1.06 gallons) |
| Performance |
|---|
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |