| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Polini |
| Model Name | XP 4T Cross |
| Year | 2010 |
| Category(class) | Pocket bike / Minibike (Cross) |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 107 ccm (6.53 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø52.4 mm x 49.5 mm (Ø2.06 inches x 1.95 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.06 |
| Compression Ratio | 9.6:1 |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor. Miuini 22 |
| Ignition | Electronic |
| Starter System | Kick |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Centrifugal |
| Gearbox | 4 speed |
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | Paioli, 33 mm |
| Rear Suspension | Adjustable monoshock |
| Front Brakes | Expanding brake (drum brake). Hydraulic |
| Front Brakes Diameter | Ø200 mm (Ø7.87 inches) |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake). Hydraulic |
| Rear Brakes Diameter | Ø150 mm (Ø5.91 inches) |
| Front Tire | 60/100-14 |
| Rear Tire | 80/100-12 |
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 770 mm (30.31 inches) |
| Wheelbase | 1160 mm (45.67 inches) |
| Dry Weight | 62.0 kg (137 lb) |
| Performance |
|---|
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |