| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Sachs |
| Model Name | Bee 125 |
| Year | 2007 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 124 ccm (7.57 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder |
| Stroke | 4 |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Powertrain |
|---|
| Transmission (Final Drive) | Belt |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1780 mm (70.08 inches) |
| Overall Width | 680 mm (26.77 inches) |
| Overall Height | 1110 mm (43.7 inches) |
| Dry Weight | 100.0 kg (220 lb) |
| Fuel Capacity | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Performance |
|---|
| Top Speed | 85.0 km/h (53mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |