| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Sachs |
| Model Name | Bee 125 |
| Year | 2011 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 124 ccm (7.57 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Timing System | SOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Ignition | CDI |
| Starter System | Electric |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Single disc |
| Front Brakes Diameter | Ø150 mm (Ø5.91 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Tire | 350-10 |
| Rear Tire | 350-10 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1780 mm (70.08 inches) |
| Seat Height | 770 mm (30.31 inches) |
| Wheelbase | 1240 mm (48.82 inches) |
| Dry Weight | 96.0 kg (212 lb) |
| Fuel Capacity | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 8.98 HP (6.6 kW) at 7500 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.08 Hp/Kg |
| Top Speed | 75.0 km/h (47mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 20.2 seconds |
| 0-60 mph | 19.2 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |