| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Sachs |
| Model Name | FYM 400 |
| Year | 2008 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 393 ccm (23.98 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Stroke | 4 |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Starter System | Electric |
| Powertrain |
|---|
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Tire | 120/70-16 |
| Rear Tire | 140/60-16 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2230 mm (87.8 inches) |
| Overall Width | 795 mm (31.3 inches) |
| Overall Height | 1430 mm (56.3 inches) |
| Dry Weight | 180.0 kg (397 lb) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 26.82 HP (19.6 kW) at 7000 RPM |
| Max Torque | 28.00 Nm (20.59 ft*lbs) at 5700 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.13 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 12 seconds |
| 0-60 mph | 11.4 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |