| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Sachs |
| Model Name | LF 125 |
| Year | 2007 |
| Category(class) | All-round |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 125 ccm (7.63 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder |
| Stroke | 4 |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Starter System | Electric |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2025 mm (79.72 inches) |
| Overall Width | 685 mm (26.97 inches) |
| Overall Height | 1235 mm (48.62 inches) |
| Seat Height | 660 mm (25.98 inches) |
| Passenger Seat Height | 750 mm (29.53 inches) |
| Wheelbase | 1290 mm (50.79 inches) |
| Dry Weight | 110.0 kg (243 lb) |
| Fuel Capacity | 6.80 litres (1.8 gallons) |
| Performance |
|---|
| Top Speed | 80.0 km/h (50mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |