| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Sachs |
| Model Name | MadAss 125 |
| Year | 2011 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 119 ccm (7.26 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Ignition | CDI |
| Starter System | Electric |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 5 speed |
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Brakes | Double disc |
| Front Brakes Diameter | Ø260 mm (Ø10.24 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø215 mm (Ø8.46 inches) |
| Front Tire | 90/80-16 |
| Rear Tire | 90/80-16 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1840 mm (72.44 inches) |
| Overall Width | 760 mm (29.92 inches) |
| Seat Height | 855 mm (33.66 inches) |
| Wheelbase | 1235 mm (48.62 inches) |
| Dry Weight | 100.0 kg (220 lb) |
| Curb Weight | 104.0 kg (229 lb) |
| Fuel Capacity | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 8.05 HP (5.9 kW) at 8400 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.08 Hp/Kg |
| Top Speed | 90.0 km/h (56mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |