| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Sachs |
| Model Name | Oliver Electro |
| Year | 2008 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 1 ccm (0.06 cubic inches) |
| Engine Type | Electric |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Starter System | Electric |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | HI-TEN-tubular frame with fold-away handle bar |
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 827 mm (32.56 inches) |
| Dry Weight | 28.0 kg (62 lb) |
| Fuel Capacity | 14.00 litres (3.7 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 0.33 HP (0.2 kW) |
| Power/Weight Ratio | 0.01 Hp/Kg |
| Top Speed | 20.0 km/h (12mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |