| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Sachs |
| Model Name | Saxylight |
| Year | 2008 |
| Category(class) | All-round |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 30 ccm (1.83 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder |
| Stroke | 2 |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Powertrain |
|---|
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Tire | 50/90-26 |
| Rear Tire | 50/90-26 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1765 mm (69.49 inches) |
| Dry Weight | 32.0 kg (71 lb) |
| Fuel Capacity | 1.70 litres (0.45 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 0.67 HP (0.5 kW) at 3500 RPM |
| Max Torque | 1.58 Nm (1.16 ft*lbs) at 3750 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.02 Hp/Kg |
| Top Speed | 20.0 km/h (12mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |