| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Sachs |
| Model Name | SpeedForce R |
| Year | 2011 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 49 ccm (2.99 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Ignition | CDI |
| Starter System | Electric |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Transmission (Final Drive) | Belt |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | Telescopic |
| Front Brakes | Single disc. Wave disk |
| Rear Brakes | Single disc. Wave disk |
| Front Tire | 120/70-12 |
| Rear Tire | 120/70-12 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1830 mm (72.05 inches) |
| Overall Width | 705 mm (27.76 inches) |
| Overall Height | 1165 mm (45.87 inches) |
| Seat Height | 800 mm (31.5 inches) |
| Wheelbase | 1290 mm (50.79 inches) |
| Dry Weight | 87.0 kg (192 lb) |
| Fuel Capacity | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 2.82 HP (2.1 kW) at 8000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.03 Hp/Kg |
| Top Speed | 45.0 km/h (28mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |