| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Sachs |
| Model Name | SpeedJet RS |
| Year | 2011 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 49 ccm (2.99 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Timing System | SOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Starter System | Electric |
| Powertrain |
|---|
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | Steel |
| Front Brakes | Single disc. Wave disk |
| Rear Brakes | Single disc. Wave disk |
| Front Tire | 120/70-12 |
| Rear Tire | 120/70-12 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1870 mm (73.62 inches) |
| Seat Height | 800 mm (31.5 inches) |
| Wheelbase | 1320 mm (51.97 inches) |
| Dry Weight | 90.0 kg (198 lb) |
| Fuel Capacity | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 3.08 HP (2.2 kW) at 6000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.03 Hp/Kg |
| Top Speed | 45.0 km/h (28mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |