| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Suzuki |
| Model Name | GS 500 |
| Year | 1998 |
| Category(class) | Street Fighter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 487 ccm (29.72 cubic inches) |
| Engine Type | Twin |
| Stroke | 4 |
| Starter System | Electronic |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 6 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Brakes | Single disc |
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) |
| Dry Weight | 169 kg (373 lb) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 45.00 HP (32.8 kW) at 9000 RPM |
| Max Torque | 40.00 Nm (29.41 ft*lbs) at 7400 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.24 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 5.6 seconds |
| 0-60 mph | 5.3 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |