| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Suzuki |
| Model Name | GSF 600 S Bandit |
| Year | 2001 |
| Category(class) | Sport-touring |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 600 ccm (36.61 cubic inches) |
| Engine Type | inline, 4 cylinders |
| Bore x Stroke | Ø62.6 mm x 48.7 mm (Ø2.46 inches x 1.92 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.29 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 6 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension Travel | 130 mm (5.12 inches) |
| Rear Suspension Travel | 126 mm (4.96 inches) |
| Front Brakes | Dual disc |
| Front Brakes Diameter | Ø290 mm (Ø11.42 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø240 mm (Ø9.45 inches) |
| Front Tire | 120/60-zr17 |
| Rear Tire | 160/60-zr17 |
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 800 mm (31.5 inches) |
| Wheelbase | 1433 mm (56.42 inches) |
| Dry Weight | 208 kg (459 lb) |
| Fuel Capacity | 20 litres (5.28 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 78.00 HP (56.9 kW) at 10500 RPM |
| Max Torque | 54.00 Nm (39.71 ft*lbs) at 9500 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.33 Hp/Kg |
| Top Speed | 200 km/h (124mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 5 seconds |
| 0-60 mph | 4.7 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |