| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Suzuki |
| Model Name | GSF 600 S Bandit |
| Year | 2003 |
| Category(class) | Street Fighter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 600 ccm (36.61 cubic inches) |
| Engine Type | inline, 4 cylinders |
| Bore x Stroke | Ø62.6 mm x 48.7 mm (Ø2.46 inches x 1.92 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.29 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Timing System | DOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 6 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Dual disc |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Tire | 120/60-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2060 mm (81.1 inches) |
| Overall Width | 770 mm (30.31 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) |
| Wheelbase | 1440 mm (56.69 inches) |
| Ground Clearance | 135 mm (5.31 inches) |
| Dry Weight | 208 kg (459 lb) |
| Fuel Capacity | 20 litres (5.28 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 77.50 HP (56.6 kW) at 10500 RPM |
| Max Torque | 54.10 Nm (39.78 ft*lbs) at 9500 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.33 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 5 seconds |
| 0-60 mph | 4.7 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |