| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Suzuki |
| Model Name | GSR 400 |
| Year | 2011 |
| Category(class) | Street Fighter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 398 ccm (24.29 cubic inches) |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø54.6 mm x 42.5 mm (Ø2.15 inches x 1.67 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.28 |
| Compression Ratio | 12.2:1 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Timing System | DOHC |
| Ignition | Electronic |
| Starter System | Electric |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 6 speed |
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | Diamond |
| Front Brakes | Double disc. Optional ABS |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2090 mm (82.28 inches) |
| Overall Width | 95 mm (3.74 inches) |
| Overall Height | 1075 mm (42.32 inches) |
| Seat Height | 785 mm (30.91 inches) |
| Fork Angle (Rake) | 25.3° degrees |
| Trail | 104 mm (4.09 inches) |
| Wheelbase | 1435 mm (56.5 inches) |
| Ground Clearance | 130 mm (5.12 inches) |
| Dry Weight | 210.0 kg (463 lb) |
| Curb Weight | 215.0 kg (474 lb) |
| Fuel Capacity | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 60.35 HP (44.1 kW) at 12000 RPM |
| Max Torque | 39.00 Nm (28.68 ft*lbs) at 10000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.28 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 5.3 seconds |
| 0-60 mph | 5.1 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |