| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Suzuki |
| Model Name | GSR 600 |
| Year | 2007 |
| Category(class) | Street Fighter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 599 ccm (36.55 cubic inches) |
| Engine Type | In-line four |
| Bore x Stroke | Ø67.0 mm x 42.5 mm (Ø2.64 inches x 1.67 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.58 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Stroke | 4 |
| Timing System | DOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Injection |
| Ignition | Electronic (Transistorised) |
| Starter System | Electric |
| Lubrication System | Wet sump |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Wet multi-plate type |
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | Telescopic, coil spring, oil damped |
| Front Suspension Travel | 130 mm (5.12 inches) |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension Travel | 134 mm (5.28 inches) |
| Front Brakes | Double disc |
| Front Brakes Diameter | Ø310 mm (Ø12.2 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø240 mm (Ø9.45 inches) |
| Front Tire | 58W-Tubeless |
| Rear Tire | 73W-Tubeless |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2090 mm (82.28 inches) |
| Overall Width | 795 mm (31.3 inches) |
| Overall Height | 1075 mm (42.32 inches) |
| Seat Height | 785 mm (30.91 inches) |
| Fork Angle (Rake) | 25.0° degrees |
| Trail | 104 mm (4.09 inches) |
| Wheelbase | 1440 mm (56.69 inches) |
| Ground Clearance | 130 mm (5.12 inches) |
| Dry Weight | 183.0 kg (403 lb) |
| Fuel Capacity | 16.50 litres (4.36 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 98.00 HP (71.5 kW) at 12000 RPM |
| Max Torque | 65.00 Nm (47.79 ft*lbs) at 9600 RPM |
| Max RPM | 16000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.48 Hp/Kg |
| Top Speed | 225.0 km/h (140mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 3.4 seconds |
| 0-60 mph | 3.2 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |