| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Suzuki |
| Model Name | GSX-R750 |
| Year | 2011 |
| Category(class) | Sport |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 999 ccm (60.96 cubic inches) |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø70.0 mm x 48.7 mm (Ø2.76 inches x 1.92 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.44 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Timing System | DOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Injection |
| Ignition | Advanced, race-developed transistorized ignition control circuit helps maintain more precise ignition timing across the range of engine temperature. |
| Starter System | Electric |
| Lubrication System | Wet sump |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 6 speed |
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | Twin-spar Aluminum Frame |
| Front Suspension | Inverted, telescopic, coil spring, oil damped |
| Front Suspension Travel | 130 mm (5.12 inches) |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension Travel | 136 mm (5.35 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Bremo, 4-piston |
| Front Brakes Diameter | Ø310 mm (Ø12.2 inches) |
| Rear Brakes | Single disc. Bremo |
| Rear Brakes Diameter | Ø220 mm (Ø8.66 inches) |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2030 mm (79.92 inches) |
| Overall Width | 710 mm (27.95 inches) |
| Overall Height | 1135 mm (44.69 inches) |
| Seat Height | 810 mm (31.89 inches) |
| Fork Angle (Rake) | 23.9° degrees |
| Trail | 97 mm (3.82 inches) |
| Wheelbase | 1390 mm (54.72 inches) |
| Ground Clearance | 130 mm (5.12 inches) |
| Curb Weight | 190.0 kg (419 lb) |
| Fuel Capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 201.15 HP (146.8 kW) at 1200 RPM |
| Max Torque | 86.30 Nm (63.46 ft*lbs) at 11200 RPM |
| Power/Weight Ratio | 1.06 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 2.8 seconds |
| 0-60 mph | 2.6 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |