| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Suzuki |
| Model Name | Intruder 125 LC |
| Year | 2006 |
| Category(class) | Cruiser / Chopper / Custom |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 124 ccm (7.57 cubic inches) |
| Engine Type | V2 |
| Bore x Stroke | Ø44.0 mm x 40.9 mm (Ø1.73 inches x 1.61 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.08 |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Stroke | 4 |
| Timing System | SOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor. Mikuni BDS26 |
| Ignition | Digital electronic |
| Starter System | Electric |
| Lubrication System | Wet sump |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Clutch | Wet multi plate |
| Gearbox | 5 speed |
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | Conventional, oil damped, coil-sprung telescopic |
| Rear Suspension | Twin shock absorber, adjustable spring preload |
| Front Brakes | Single disc |
| Front Brakes Diameter | Ø275 mm (Ø10.83 inches) |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes Diameter | Ø130 mm (Ø5.12 inches) |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2240 mm (88.19 inches) |
| Overall Width | 880 mm (34.65 inches) |
| Overall Height | 1110 mm (43.7 inches) |
| Seat Height | 685 mm (26.97 inches) |
| Passenger Seat Height | 805 mm (31.69 inches) |
| Fork Angle (Rake) | 31.7° degrees |
| Wheelbase | 1520 mm (59.84 inches) |
| Ground Clearance | 150 mm (5.91 inches) |
| Dry Weight | 241.0 kg (531 lb) |
| Fuel Capacity | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 13.14 HP (9.6 kW) at 10500 RPM |
| Max Torque | 9.80 Nm (7.21 ft*lbs) at 8000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.05 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 30.9 seconds |
| 0-60 mph | 29.3 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |