| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Suzuki |
| Model Name | SV650SF ABS |
| Year | 2011 |
| Category(class) | Street Fighter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 645 ccm (39.36 cubic inches) |
| Engine Type | V2, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø81.0 mm x 62.6 mm (Ø3.19 inches x 2.46 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.29 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Timing System | DOHC |
| Fuel System(Carburetion) | Injection |
| Starter System | Electric |
| Cooling System | Liquid |
| Exhaust System | Lightweight 2-into-1 |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 6 speed |
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Frame Type | Link-type single-shock rear suspension with 7-way adjustable preload |
| Front Suspension | 41 mm front fork |
| Front Suspension Travel | 130 mm (5.12 inches) |
| Rear Suspension | Link-type single-shock rear suspension with 7-way adjustable preload |
| Front Brakes | Double disc. ABS |
| Front Brakes Diameter | Ø290 mm (Ø11.42 inches) |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Rear Brakes Diameter | Ø240 mm (Ø9.45 inches) |
| Front Tire | 120/60-ZR17 |
| Rear Tire | 160/60-ZR17 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 2120 mm (83.46 inches) |
| Overall Width | 730 mm (28.74 inches) |
| Overall Height | 650 mm (25.59 inches) |
| Seat Height | 800 mm (31.5 inches) |
| Fork Angle (Rake) | 23.9° degrees |
| Trail | 97 mm (3.82 inches) |
| Wheelbase | 1470 mm (57.87 inches) |
| Ground Clearance | 155 mm (6.1 inches) |
| Curb Weight | 203.0 kg (448 lb) |
| Fuel Capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Performance |
|---|
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |