| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Suzuki |
| Model Name | TL 1000 S |
| Year | 1999 |
| Category(class) | Sport |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 996 ccm (60.78 cubic inches) |
| Engine Type | Twin |
| Bore x Stroke | Ø98.0 mm x 66.0 mm (Ø3.86 inches x 2.6 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.48 |
| Stroke | 4 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Fuel System(Carburetion) | Injection |
| Starter System | Electronic |
| Cooling System | Liquid |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 6 speed |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension Travel | 120 mm (4.72 inches) |
| Rear Suspension Travel | 128 mm (5.04 inches) |
| Front Brakes | Dual disc |
| Front Brakes Diameter | Ø320 mm (Ø12.6 inches) |
| Rear Brakes | Single disc |
| Rear Brakes Diameter | Ø220 mm (Ø8.66 inches) |
| Front Tire | 120/70-zr17 |
| Rear Tire | 190/50-zr17 |
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 810 mm (31.89 inches) |
| Wheelbase | 1415 mm (55.71 inches) |
| Curb Weight | 216 kg (476 lb) |
| Weight Distribution (front - rear) | 47.3% - 52.7% |
| Fuel Capacity | 17 litres (4.49 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 125.00 HP (91.2 kW) at 8500 RPM |
| Max Torque | 105.00 Nm (77.21 ft*lbs) at 8000 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.58 Hp/Kg |
| Top Speed | 250 km/h (155mph) |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 3.3 seconds |
| 0-60 mph | 3.1 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |
| Fuel Consumption | 6.8 litres/100km (34.57 mpg) |