| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | Tauris |
| Model Name | Matador 125 |
| Year | 2011 |
| Category(class) | Pocket bike / Minibike (Cross) |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 124 ccm (7.57 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Ignition | CDI |
| Starter System | Kick |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Gearbox | 4 speed |
| Transmission (Final Drive) | Chain |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | Conventional fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Tire | 300-14 |
| Rear Tire | 275-12 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1490 mm (58.66 inches) |
| Overall Width | 810 mm (31.89 inches) |
| Overall Height | 1010 mm (39.76 inches) |
| Dry Weight | 65.0 kg (143 lb) |
| Fuel Capacity | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 11.53 HP (8.4 kW) at 8600 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.16 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 9.2 seconds |
| 0-60 mph | 8.7 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |