| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | TGB |
| Model Name | 101R 50 |
| Year | 2010 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 49 ccm (2.99 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Bore x Stroke | Ø41.0 mm x 37.4 mm (Ø1.61 inches x 1.47 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 1.1 |
| Compression Ratio | 7.8:1 |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor. Mikuni 13 mm |
| Ignition | CDI |
| Starter System | Electric & kick |
| Lubrication System | PUMP |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Transmission (Final Drive) | Belt |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Suspension | Inverted Hydraulic Shocks |
| Rear Suspension | Mono Coil Over Shock |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Tire | 120/70-12 |
| Rear Tire | 120/70-12 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1780 mm (70.08 inches) |
| Overall Width | 650 mm (25.59 inches) |
| Overall Height | 1137 mm (44.76 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) |
| Dry Weight | 81.0 kg (179 lb) |
| Fuel Capacity | 5.10 litres (1.35 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 47.90 HP (35.0 kW) |
| Power/Weight Ratio | 0.53 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |