| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | TGB |
| Model Name | Cappuccio 50 |
| Year | 2010 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 49 ccm (2.99 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø39.0 mm x 41.8 mm (Ø1.54 inches x 1.65 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 0.93 |
| Compression Ratio | 11.7:1 |
| Ignition | CDI |
| Starter System | Electric & kick |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Transmission (Final Drive) | Belt |
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Tire | 120/70-12 |
| Rear Tire | 120/70-12 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1780 mm (70.08 inches) |
| Overall Width | 660 mm (25.98 inches) |
| Overall Height | 1170 mm (46.06 inches) |
| Dry Weight | 99.0 kg (218 lb) |
| Fuel Capacity | 5.10 litres (1.35 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 2.68 HP (2.0 kW) |
| Power/Weight Ratio | 0.02 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | - |
| 0-60 mph | - |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |