| TECHNICAL SPECIFICATION |
|---|
| Model ID |
|---|
| Manufacturer (Make) | TGB |
| Model Name | Hawk 125 |
| Year | 2010 |
| Category(class) | Scooter |
| Engine |
|---|
| Engine Capacity (Displacement) | 124 ccm (7.57 cubic inches) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Bore x Stroke | Ø52.0 mm x 57.4 mm (Ø2.05 inches x 2.26 inches) |
| Bore/Stroke Ratio | 0.91 |
| Fuel System(Carburetion) | Carburettor |
| Starter System | Electric & kick |
| Cooling System | Air |
| Powertrain |
|---|
| Chassis/Suspension/Brakes |
|---|
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Tire | 130/60-13 |
| Rear Tire | 130/60-13 |
| Dimensions |
|---|
| Overall Length | 1860 mm (73.23 inches) |
| Overall Width | 675 mm (26.57 inches) |
| Overall Height | 1145 mm (45.08 inches) |
| Dry Weight | 110.0 kg (243 lb) |
| Fuel Capacity | 6.80 litres (1.8 gallons) |
| Performance |
|---|
| Max Power | 7.50 HP (5.5 kW) at 7500 RPM |
| Power/Weight Ratio | 0.06 Hp/Kg |
| Top Speed | - |
| Acceleration (dart, speedup) time | |
| 0-100 km/h | 27.3 seconds |
| 0-60 mph | 25.9 seconds |
| 1/4 mile | - |
| 60 to 140 km/h, highest gear | - |